VERİ YEDEKLEME ÇÖZÜMLERİ imageVERİ YEDEKLEME ÇÖZÜMLERİ image
Günümüzde bilgisayarlar üzerinde  depolanan  bilgilerin güvende olduğunu düşünen birçok bilgisayar kullanıcısı bulunmaktadır. Genelde sunucularına, bilgisayarlarına veya işletim  sistemlerine  bir şey olmayacağını düşünen bu kişiler ellerindeki önemli verileri kaybettikleri anda bilgi yedeklemenin önemini anlamış oluyorlar.

Ev kullanıcıları için önemsiz olarak görünen bilgi  yedeklemesi iş yeri veya ticari bir kuruluş için yapılması gerekenlerin en başında bulunmalıdır. Kullandığımız sunucularda ve bilgisayarlarda çıkacak problemleri donanımsal, yazılımsal ve dış kaynaklı sorunlar olmak üzere üç çeşit olarak ayırabiliriz.
           
Aşağıda önemli bilgi kayıplarının hangi nedenlerle olabileceği maddeler halinde sıralanmıştır.

Donanımsal Kaynaklı Sorunlar
Sabit diskin bozulması yanması veya zarar görmesidir. Eğer diğer donanımların zarar görmesi sabit diski etkileyecek bir boyutta olursa bunu da göz önüne alabilirsiniz.
           
Yazılımsal Kaynaklı  Sorunlar
İşletim sisteminin çökmesi ve bunun neticesinde kaybedilen bilgiler, Virüs veya  zararlı yazılımların sistem içindeki bilgilere verdiği zararlar, yazılımların hatalı kullanılmasıyla oluşan zararlar olarak tanımlanabilir.

Dış Kaynaklı Sorunlar
Elektrik kesilmesi, voltaj düşüklüğü veya yüksekliği ile  ilgili işletim sistemi  problemlerinden kaynaklanan zararlar, yine  elektrik ve voltaj sorunlarından  kaynaklanan donanım ve sabit diskin zarar görmesi, İnternet üzerinden gelebilecek saldırılar ve saldırganların bilgilerinize ulaşıp zarar vermesi, çevrenizde bulunan  bilgisiz kullanıcıların bilgisayarınıza ve sisteminize verdiği zararlardır.

Bu gibi nedenlerden dolayı tek bir  dijital ortamda veya bilgisayarınızda sakladığınız bilgiler hiçbir zaman güvende değildir. Yapmanız gereken ise önemli olan bilgilerinizi belirli zamanlarda değişik alanlarda da depolamak ve yedeklemek tir.