VERİ DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ image
Günümüzde şirket  verilerinin depolanması ve korunması hayati önem arz etmektedir. Birçok sunucudan oluşan BT sistemlerimizde verinin doğru bir şekilde depolanması, veriye tekrar erişim, felaket durumunda kurtarma ve maliyet noktalarında firmaların başını ağrıtan sorunların ortaya çıkmasına engel olur. Verinin doğru bir şekilde depolanması, veriye tekrar erişimin ilk adımıdır.
           
Kurumsal firmalar gün  geçtikçe artan veri depolama ihtiyaçlarını Directed Attached  Storage(DAS), Network Attach  Storage(NAS) ve Storage Area Network(SAN) çözümlerini Probitek Bilgisayar’ın uzman kadrosu ile gerçekleştirebilirler.
         
Directed  Attached Storage(DAS): Verinin saklanacağı cihazın, depolama yapacak olan cihaza doğrudan bağlantısı ile meydana gelen çözümdür. DAS'ın bağlı olduğu cihaz,  depolama birimini kendi  lokal diski olarak kabul eder ve buna göre  işlem yapar.
         
Network  Attach Storage(NAS): Kurumsal ağınıza bağlı, ağ üzerindeki cihazlar tarafından  erişilebilir, gönderilen veriyi depolayan ve bu veriye erişimi sağlayan, içerisinde gömülü bir işletim sistemi bulunan ve son olarak  klasik sunucu sistemlerindeki client/server ilişkisini esas alan bir  sistemdir.
           
Gereksinimlere göre NAS cihazlarının kapasitesi ek diskler ile genişletilebilir. Dosya  sunucusu (file  server) yerine NAS cihazlarının kullanılmasının nedeni güvenliktir. Dosya  sunucularında olduğu gibi NAS cihazlarında işletim  sisteminin istemci tarafı  olmadığı için gelen saldırılara karşı daha güvenlidir.
             
Storage  Area Network(SAN): Paylaşılmış  depolama birimlerinin bulunduğu yüksek hızlı ağdır. LAN veya WAN  üzerindeki bütün depolama cihazları SAN teknolojisi ile bütün ağ  tarafından kullanılabilir  durumda olur. Daha fazla depolama cihazı ağa  eklenerek, ağdaki depolama yapacak birimlerin hizmetine sunulabilir.